Studenckie koła naukowe politechniki Łódzkiej

Miłośników Motoryzacji


Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji
Działa przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej od marca 2009 roku.
Powstało z inicjatywy grupy studentów zjednoczonych przez Filipa Szymańskiego. Narodziło się z chęci pogłębiania wiedzy, a także żądzy praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej w czasie studiów.

Projekty realizowane przez Koło:

Żuk Rat-Rod
Opiekun: Rafał Spisak

Jednym z głównych projektów konstrukcyjnych i badawczych zrealizowanych przez Koło jest „Żuk Rat-Rod” - University DemoCar. Pojazd pochodzi z 1978r, zakupiony na szrocie po przywiezieniu na teren Uczelni został przez nas rozebrany do atomu. Dzięki pomocy Uczelni jak i wielu Sponsorów spoza niej mieliśmy możliwość realizowania pomysłów związanych z budowaniem pojazdów.
1 Etap 
Polegał na kompleksowej renowacji tego pojazdu, odtworzeniu go od gołej ramy oraz poddaniu go tuningowi wizualnemu.
2 Etap 
Tuning mechaniczny, tj. wzmocnienie i obniżenie układu zawieszenia pojazdu. Spowalniacze bębnowe zostały zastąpione nowoczesnym układem hamulcowym, wyposażonym we wspomaganie oraz hamulce tarczowe.
3 Etap
Wymiana jednostki napędowej na centralnie umieszczony 8-cylindrowy silnik widlasty o pojemności 5 litrów z mercedesa.

Moskwicz 400
Opiekun: Szymon Madziara

Projekt realizowany w myśl zupełnie innej idei niż Żuk. Tym razem zamiast ciąć i przerabiać skupilismy się na jak najwierniejszym odtworzeniu rozwiązań sprzed 70 lat. Moskwicz 400 ofiarowany nam przez odchodzącego na emeryturę profesora był pieczołowicie restaurowany przy zachowaniu jak największej ilości oryginalnych części. Obecnie można go podziwiać w holu Fabryki Inżynierów.
Czterodrzwiowy Moskwicz 400 posiada samonośne nadwozie oraz niezależne przednie zawieszenie typu Duboonet. Pojazd wyposażony został w hamulce hydrauliczne.
W Moskwiczu montowano silnik o pojemności 1074 cm³ i maksymalnej mocy 23 KM przy 3600 obr./min. Napęd był przekazywany na tylne koła przy pomocy trójstopniowej skrzyni biegów. Jednostka napędowa pozwalała rozpędzić samochód do maksymalnej prędkości nie przekraczającej 90 km/h. . Pod względem konstrukcyjnym radziecki pojazd był kopią niemieckiego Opla Kadetta K38, a karoseria była podobna do przedwojennego samochodu KIM 10 wytwarzanego również przez MZMA.

Iron Warriors 

Koordynator projektu: Jakub Matyjek – jakmatyjek@gmail.com 

Iron Warriors to grupa młodych i ambitnych studentów z Politechniki Łódzkiej, którzy robią coś ponadprzeciętnego, a przede wszystkim wykorzystują w praktyce wiedzę zdobywaną na studiach. Drużyna powstała pod koniec 2012 roku i od tego czasu pracuje nad pojazdem, który ma za zadanie przejechać jak najwięcej kilometrów na jednym litrze paliwa. 

Zespół bierze udział w zawodach Educ Eco France, Shell Eco-marathon i Pisaralla Pisimmälle w Finlandii. Są najszybciej rozwijającym się zespołem biorącym udział w eco maratonach. 

Mają wiele osiągnięć, jednak największym z nich jest ustanowienie rekordu Polski z wynikiem 837km/l benzyny. 


World Solar Challenge – sekcja Lodz Solar Team:
Koordynator: Łukasz Gładysz – lukasz.gladysz3@gmail.com

Lodz Solar Team to grupa kilkudziesięciu studentów Politechniki Łódzkiej mających jeden wspólny cel – udział w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015. Przygotowania do startu polegają na zbudowaniu samochodu zasilanego energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych. Konstruujemy wygodny, miejski samochód, spełniający wymogi prawne niezbędne do wprowadzenia go do użytku codziennego. Zbiór różnych osobowości, doświadczeń i nasze zainteresowania sprawiają, że prace nad projektem dynamicznie posuwają się naprzód, a członkom poszczególnych team'ów nie brakuje kreatywności i pomysłów na nietypowe rozwiązania. Projekt niesie za sobą szereg korzyści nie tylko dla jego członków, ale także dla ogółu społeczeństwa. Spróbujemy zaszczepić w Polakach dbałość o środowisko naturalne, dowiedziemy, że nietypowe rozwiązania się sprawdzają i zwrócimy uwagę na problemy energetyczne naszego kraju. Chcielibyśmy zmotywować swoich rówieśników do działania - pokazać, że mimo wielu przeszkód jakie stają na naszej drodze niemożliwe staje się możliwe, wystarczy tylko chcieć.

Media społecznościowe koła