Studenckie koła naukowe politechniki Łódzkiej

Miłośników Motoryzacji


Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji
Działa przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej od marca 2009 roku.
Powstało z inicjatywy grupy studentów zjednoczonych przez Filipa Szymańskiego. Narodziło się z chęci pogłębiania wiedzy, a także żądzy praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej w czasie studiów.

Projekty realizowane przez Koło:

Żuk Rat-Rod
Opiekun: Rafał Spisak

Jednym z głównych projektów konstrukcyjnych i badawczych zrealizowanych przez Koło jest „Żuk Rat-Rod” - University DemoCar. Pojazd pochodzi z 1978r, zakupiony na szrocie po przywiezieniu na teren Uczelni został przez nas rozebrany do atomu. Dzięki pomocy Uczelni jak i wielu Sponsorów spoza niej mieliśmy możliwość realizowania pomysłów związanych z budowaniem pojazdów.
1 Etap 
Polegał na kompleksowej renowacji tego pojazdu, odtworzeniu go od gołej ramy oraz poddaniu go tuningowi wizualnemu.
2 Etap 
Tuning mechaniczny, tj. wzmocnienie i obniżenie układu zawieszenia pojazdu. Spowalniacze bębnowe zostały zastąpione nowoczesnym układem hamulcowym, wyposażonym we wspomaganie oraz hamulce tarczowe.
3 Etap
Wymiana jednostki napędowej na centralnie umieszczony 8-cylindrowy silnik widlasty o pojemności 5 litrów z mercedesa.

Moskwicz 400
Opiekun: Szymon Madziara

Projekt realizowany w myśl zupełnie innej idei niż Żuk. Tym razem zamiast ciąć i przerabiać skupilismy się na jak najwierniejszym odtworzeniu rozwiązań sprzed 70 lat. Moskwicz 400 ofiarowany nam przez odchodzącego na emeryturę profesora był pieczołowicie restaurowany przy zachowaniu jak największej ilości oryginalnych części. Obecnie można go podziwiać w holu Fabryki Inżynierów.
Czterodrzwiowy Moskwicz 400 posiada samonośne nadwozie oraz niezależne przednie zawieszenie typu Duboonet. Pojazd wyposażony został w hamulce hydrauliczne.
W Moskwiczu montowano silnik o pojemności 1074 cm³ i maksymalnej mocy 23 KM przy 3600 obr./min. Napęd był przekazywany na tylne koła przy pomocy trójstopniowej skrzyni biegów. Jednostka napędowa pozwalała rozpędzić samochód do maksymalnej prędkości nie przekraczającej 90 km/h. . Pod względem konstrukcyjnym radziecki pojazd był kopią niemieckiego Opla Kadetta K38, a karoseria była podobna do przedwojennego samochodu KIM 10 wytwarzanego również przez MZMA.


Shell Eco-Marathon – sekcja Iron Warriors.
Koordynator: Patryk Lewczuk – plewczuk513@gmail.com

Shell Eco – Marathon to zawody, w których biorą udział zespoły studentów z całego Świata. Co roku 200 ekip, przez tydzień testuje, trenuje i ściga się zbudowanymi przez siebie konstrukcjami na ulicznym torze w Rotterdamie. Ideą całych zawodów jest wyłonienie pojazdu, który do poruszania się używa najmniejszej ilości energii. Rekordowe wyniki są niewiarygodne – bolidy czołowych ekip przejeżdżają 3000 kilometrów na jednym litrze paliwa. Zespół SKN Miłośników Motoryzacji bierze udział w tych prestiżowych zawodach od 2013 roku. Aktualnie powstaje nowy pojazd o nazwie EcoArrow II, który weźmie udział w zawodach w maju 2014.


World Solar Challenge – sekcja Lodz Solar Team:
Koordynator: Łukasz Gładysz – lukasz.gladysz3@gmail.com

Lodz Solar Team to grupa kilkudziesięciu studentów Politechniki Łódzkiej mających jeden wspólny cel – udział w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015. Przygotowania do startu polegają na zbudowaniu samochodu zasilanego energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych. Konstruujemy wygodny, miejski samochód, spełniający wymogi prawne niezbędne do wprowadzenia go do użytku codziennego. Zbiór różnych osobowości, doświadczeń i nasze zainteresowania sprawiają, że prace nad projektem dynamicznie posuwają się naprzód, a członkom poszczególnych team'ów nie brakuje kreatywności i pomysłów na nietypowe rozwiązania. Projekt niesie za sobą szereg korzyści nie tylko dla jego członków, ale także dla ogółu społeczeństwa. Spróbujemy zaszczepić w Polakach dbałość o środowisko naturalne, dowiedziemy, że nietypowe rozwiązania się sprawdzają i zwrócimy uwagę na problemy energetyczne naszego kraju. Chcielibyśmy zmotywować swoich rówieśników do działania - pokazać, że mimo wielu przeszkód jakie stają na naszej drodze niemożliwe staje się możliwe, wystarczy tylko chcieć.

Zarząd koła naukowego

Prezes

Andrzej Trzepieciński
andrzejtrzepiecinski@gmail.com

Wiceprezes

Paula Mierzejewska
paulamierzejewska1994@gmail.com

Prezes Lodz Solar Team

Piotr Krawiranda
piotrkrawiranda@gmail.com

Wiceprezes Lodz Solar Team

Tomasz Burzyński
tomasz.burzynski95@gmail.com

Media społecznościowe koła